Co je to vlastně ten fotbal?

A kde se vzal a proč dokáže tolik lidí zaujmout?

Těžko byste našli jiný sport, který je tak populární, rozšířený a oblíbený. Hraje se na profesionální úrovni, ale „kulatým nesmyslem“ si kopou už malí kluci na plácku za domem. Sní o tom, jak jednou budou velkou hvězdou a jak bude fotbal celý jejich život. Pro některé se opravdu stane zaměstnáním, pro jiné zůstane koníčkem ať už se mu věnují a hrají jej, nebo jsou skalními fanoušky. Fotbal lidi spojuje napříč celým světem a o lásce k tomuhle sportu je potřeba dát okolí vědět originálním tričkem s fotbalovým potiskem. Pro fotbalové trenéry je tu pak speciální motiv jen a jen pro ně. A pro všechny mámy těch malých budoucích hvězd jsou tu trička pro fotbalové mámy. Když bude zima, umíme i fotbalové mikiny :)

591 924

Základy zná každý

Alespoň základní představu o této hře má snad každý, ženy nevyjímaje. I když, přiznejme si, většina z nich si pamatuje pár českých, v lepším případě světových, fotbalistů ne kvůli výkonům, ale kvůli vzhledu. Takže od základu: Fotbal je míčový kolektivní sport, hraje se na hřišti ve tvaru obdélníku. Délka je určena v rozmezí 90–120 m, šířka 45–90 m (pro mezinárodní utkání 100–110 × 64–75 m). Míč je kulatý o průměru cca22 cm. Proti sobě hrají dvě družstva v počtu 11 hráčů. Cílem je dosáhnout více branek než soupeř, tedy dát co nejvíc gólů soupeři.

Kde se vzal?

Historie fotbalu je velmi dlouhá. První náznaky hry lze vysledovat až do starověké Číny již ve 2. století př.n.l. Ve středověku se pak hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, lišily se však pravidly. Dnešní podoba fotbalu má počátky na středních školách v 16. století v Anglii. I zde se však pravidla upravovala podle možností hřiště, a tak postupem času vykrystalizovaly dvě základní formy – americký fotbal, rugby (míč se přenáší rukama) a klasický fotbal, kopaná, (do míče se kope). Různá pravidla a pojetí hry vedly v roce 1848 ke schůzce 14 zástupců škol a sjednocení základních pravidel, v roce 1863 pak v založení The Football Association, prvního oficiálního fotbalového sdružení na světě, které konečně ustanovilo pravidla. Mimo jiné již nebylo dovoleno držení míče a porážení soupeře. Proto několik klubů založilo v roce 1871 Rugby Football Union a rugby se tak navždy oddělilo od fotbalu a žilo svým vlastním životem (přečíst si můžete zde). Zajímavé je, že některá pravidla nebyla ustanovena – například počet hráčů ve hře se domlouval vždy až před každým zápasem.

6607 6643

Jak je na tom fotbal dnes?

Postupně se v Anglii rozehrálo několik soutěží a snaha o jednotná pravidla stále sílila. První mezinárodní zápas se odehrál mezi Anglií a Skotskem 30. listopadu 1872. Poté následovaly další zápasy, fotbal se šířil i na starý kontinent, do Jižní Ameriky a postupně pronikl do celého světa. Dnešní fotbal hrají jak sportovci na profesionální úrovni, tak mnoho amatérů i nadšenců. Podle průzkumu FIFA z roku 2001 hraje fotbal pravidelně nejméně 240 miliónů lidí ve více než 200 zemích světa!

Fotbal a móda

Pořádným vývojem prošla také výstroj a oblečení hráčů. Dnes musí mít povinně nejen fotbalový dres, aby bylo poznat kdo za jaký tým hraje, ale také štulpny, které kryjí chrániče, a speciální boty s gumovými hroty, tzv. kopačky. Z fotbalového oblečení se stala móda nejen na hřiště, fanoušci nosí dresy na zápasy jako podporu svému týmu, případně si oblékají fanouškovská trička. Dresy, trička pro fanoušky i trička a mikiny pro fotbalisty a nadšence najdete v našem eshopu, stejně jako štulpny. Vybírat můžete z profesionálních dresů i bavlněných triček s originálním potiskem. Na obojí vám samozřejmě rádi natiskneme jméno, číslo nebo název klubu. Protože od dob Davida Beckhama fotbal není jen sportem, ale i módní záležitostí.

 

A co že je dnes na fotbalu nejlepší? Že deset tisíc chudáků řve na 20 milionářů: Makej!!! :)

 


ZPĚT NA HOMEPAGE  TRIČKA S POTISKEM  TRIČKA 3XL-5XL  MIKINY S POTISKEM  SPORTOVNÍ OBLEČENÍ  POPTÁVKA  KONTAKT

 

Máte nějaký dotaz? Napište nám.

 

 

fotbalovy_trener

01.10.2018